Szukanie mieszkania na rynku wtórnym

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się mieszkania deweloperskie, z rynku pierwotnego. Niemniej jednak wiele osób wciąż decyduje się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. W jakie sposób szukać mieszkania z drugiej ręki? O czym należy pamiętać?

Określenie preferencji

Na rynku wtórnym znajdziemy bardzo szeroką ofertę mieszkaniową – począwszy od kawalerek, na 100. metrowych mieszkaniach w kamienicach skończywszy. Dlatego też tak ważne jest określenie swoich preferencji dotyczących samej nieruchomości oraz okolicy, w której się znajduje. Dzięki temu nieco zawęzimy sobie kryteria, którymi będziemy kierować się podczas poszukiwań. Bardzo istotne jest również określenie budżetu, jakim dysponujemy. Nie zapominajmy, że bardzo często w użytkowanym wcześniej mieszkaniu trzeba zrobić remont, który również pochłonie spore środki finansowe. Warto więc podzielić swój planowany budżet na kwotę wydatkowaną na samą nieruchomość oraz prace remontowe.

Gdzie szukać ofert?

Ofert sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych nie brakuje. Możemy szukać ich przede wszystkim na stronach agencji nieruchomości – tam często zgłaszają się osoby, które nie mają czasu i chęci na znalezienie nowych lokatorów. Niemniej jednak zawsze warto sprawdzić, kto będzie zobowiązany do zapłaty prowizji dla agenta. Niektóre biura nieruchomości przerzucają swoje wynagrodzenie na klienta, inne zaś pobierają ją bezpośrednio od sprzedawcy. Mieszkań możemy szukać również na portalach ogłoszeniowych. Bezpośrednio z poziomu strony internetowej mamy możliwość skontaktować się z ogłoszeniodawcą, a tym samym umówić na spotkanie. Warto również zapytać osoby z rodziny lub znajomych – być może któreś z nich planuje sprzedać mieszkanie, które odpowiadałoby naszym preferencjom?

Na co zwrócić uwagę, oglądając mieszkanie?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu mieszkania, koniecznie musimy je obejrzeć. Wygląd nieruchomości może bowiem w znacznym stopniu odbiegać od tego, co widzimy na zdjęciach. Warto dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom mieszkania – zwykle właściciele lekko odświeżają wnętrza, aby te lepiej się prezentowały. Nie możemy jednak zapomnieć zapytać:

  • kiedy wymieniana była elektryka czy instalacja wodno-kanalizacyjna,
  • czy blok, w którym znajduje się mieszkanie, jest ocieplony,
  • kiedy wymieniane były okna,
  • jak wygląda plan mieszkania z podziałem na ściany działowe i nośne.

Pamiętajmy, że wszystkie te elementy mają wpływ na ewentualne koszty remontu, jakie będziemy musieli ponieść. 

Nie tylko nieruchomość

Wygląd i stan techniczny mieszkania są bardzo ważne, jednak musimy również zwrócić uwagę na samo otoczenie nieruchomości. Rodzinom zwykle zależy, aby w jej pobliżu znajdowała się szkoła, przedszkole czy żłobek. Starsze osoby chciałyby natomiast zamieszkać w spokojnej okolicy. Warto przy tym pamiętać, że liczy się również to, kto będzie naszym sąsiadem. Aby się dowiedzieć, kto zajmuje mieszkania obok, wystarczy zapytać obecnego właściciela. Opinie na temat konkretnych osiedli możemy znaleźć także w internecie, najczęściej na forach tematycznych.